2017'ye karar tamamlanacak…

2011 yılıyla birlikte zorunlu hale getirilen uygulama piyasaya yeni bir canlılıkğı da beraberinde getirecek.

Enerji Kimlik Belgesi İçin , İzobozz Ücretsiz Bilgilendirme Desteği Yapı-e Yön. Krl. Bşk Erhan Albayrak yaptığı açıklamada, 01 Ocak 2011’de yeni binalarda yalıtım zorunluluğu başladı, kullanımda olan binalarda ise 2017 yılına kadar yalıtım dönüşümü tamamlanacak.

Albayrak yaptığı açıklamada,  2011 yılında uygulamaya giren zorunlu uygulama ile yalıtım sektörünün pazar payı giderek büyüyecek ve ülkemizde ısı yalıtımının enerji tasarrufu açısından ne kadar önemli olduğu asıl şimdi anlaşacağını ifade etti. Gerekli yasal alt yapının sağlandığı bundan sonra vatandaşların tapu yanı sıra aldıkları binalarda enerji kimlik belgesi de arayacaklarını belirten Albayrak, yapılan bu düzenleme ile ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını ve kullanımda olan diğer binalarında hızlı bir şekilde yalıtıma geçeceklerini söyledi.Aile ekonomisine büyük katkı sağlayan bina yalıtımının, kamuoyundan gerekli desteği görmediğini yapmak istedikleri pek çok uygulama ve işlemlerde ciddi prosedürlere takıldıklarını ifade eden Albayrak, tüketicilerin bu konuda gerekli bilgi düzeyine ulaştırılmaları gerektiğini ifade ederek.

2011 yılı daha bilinçli tüketiciler ve yalıtım yılı olacak, sağlanan tasarrufun aile bütçesine ve ülke ekonomisine büyük katkıları olacağını, yalıtım yapılırken harcanan bütçenin geri dönüşüm olarak 2-3 yıl içerisinde kendini amorti ettiğini de belirten Albayrak.

Kullanımda olan diğer binaların ise 2017 yılına kadar gerekli yalıtım uygulamalarının yapılacağını bundan sonra piyasada oluşacak yeni alım algısını da bina yalıtımı yaptırmak isteyenlere hatırlatan Erhan Albayrak, ayrıca yalıtımsız binalardan alınan vergilerinde arttırılabileceğini söyledi.

Yalıtımın sadece ekonomik bir gerekçe olmadığını ısı yalıtımı yapılan binaların, ısı, ses ve nem ve deprem direnci gibi pek çok önemli hususta binaları katkı sağladığını, bu uygulamalar neticesinde binaların ömürlerinin uzadığını ve daha güvenilir bir yaşam sunduklarını söyleyen Albayrak, tüm bireyleri ilgilendiren bu hassas konuya dikkat çekti.

Enerji Kimlik Belgesi olmayan bina kalmayacak

İzobozz Türkiye distribütörü Yapı-e Yön Kurulu Başkanı Erhan Albayrak kullandıkları yalıtım malzemesinin pazarda yer alan pek çok muadil ürünün önünde olduğunu uygulandıkları binalarda yüksek performans elde eden ürünleri İzobozz için, pazarda yer alan diğer ürünlere göre hem kanserojen bir malzeme olmadığını tamamen doğal geri dönüşümlü bir ürün piyasaya sürerek hem ülke ekonomisine şirket olarak katkı sağladıklarını hem de kullanıcılara doğal bir malzeme ile bütçelerine ve binalarına önemli bir yetenek kazandırdıklarını ifade etti.

Ücretsiz Keşif Hizmeti

Ayrıca Marmara bölgesinde ücretsiz keşif hizmeti başlatarak önce tüketicileri dinlediklerini ve sonrasında uygulama hakkında tüketicileri bilinçlendirerek ısı yalıtımı yaptıklarını vurgulayan Albayrak İstanbul genelinde hemen hemen her ilçeden başvuru aldıklarını ve ilerleyen dönemlerde şehir merkezlerinde yer alan noktalarda da tüketici bilinçlendirme kioskları açacaklarını söyledi.